מגורשי ספרד | הכל על גירוש יהודי ספרד 1492 - עו"ד תותי אשבל
דרכון ספרדי למגורשי ספרד

מגורשי ספרד – היסטוריה

מגורשי ספרד – היסטוריה
4.5 (90%) 78 votes

גירוש ספרד הוא גירושם הכפוי של יהודי מלכויות קסטיליה ואראגון אשר הסתיים בתשעה באב שנת 1492. הגירוש בא בעקבות צו שפרסמו בשנת 1492 פרננדו השני מלך ארגון ואשתו, המלכה איזבלה,  ובו נאסרה עפ"י חוק ישיבתם של יהודים בממלכתם. הצו שיקף מדיניות קנאית דתית של הכתר הספרדי שביקש ליצור חברה נוצרית אחידה, ללא מיעוטים דתיים.

בחודש שלאחר חתימת הצו ניסו מנהיגים יהודים, ובהם גזברם של פרננדו ואיזבלה, דון יצחק אברבנאל, ללא הצלחה, להביא לביטול הגזרה. בסופו של דבר פורסם הצו בסוף חודש אפריל, ובמסגרתו ההוראה לבצעו תוך 3 חודשים. בעקבות הצו ליהודים ניתנה אפשרות הבחירה להתנצר או לעזוב את מולדתם תוך ארבעה חודשים. אלפי יהודים, בהם הרב הראשי ורבים מבני המשפחות העשירות ורבות ההשפעה, העדיפו להיטבל לנצרות, ולא הצטרפו לכ-150,000 (ויש המעריכים הרבה יותר) היהודים שיצאו לגלות. אך ביחס לכמות המגורשים, רק חלק קטן מהיהודים העדיפו להתנצר, לפחות למראית עין, ונשארו בספרד כאנוסים.

מרבית היהודים המגורשים עזבו את ספרד לארצות השוכנות לחופי הים התיכון אל צפון אפריקה ולאימפריה עות'מאנית, ובאירופה: צרפת, ובריטניה, איטליה, ארצות השפלה, בולגריה וגרמניה וחלקם לפורטוגל (עד שגורשו גם משם, עם כל יהודי המדינה, ב-1496/7) יהודי ספרד לא הורשו למכור את רכושם, שהופקע לאוצר הממלכה והכנסייה. אלפי יהודים נטבחו בטרם הגיעו ליעד מבטחים.

לאחר הגירוש לא נשאר זכר ליהודים על אדמת ספרד; נשארו רק "נוצרים חדשים", שרבים מהם המשיכו ביהדותם בסתר וחיכו לשעת כושר להימלט לארצות חוץ. בתקופות מאוחרות יותר שבו יהודים מעטים לספרד, ורק בשנת 1968 הודיעה ממשלת ספרד על ביטול צו הגירוש. עד עצם היום הזה, הקהילה היהודית בספרד קטנה מאוד יחסית לשאר ארצות אירופה המערבית.

 

צו גירוש יהודי ספרד משנת 1492

צו הגירוש של יהודי ספרד משנת 1492

 

 

יהודי ספרד נחשבו למעמד ביניים מצליח של האוכלוסיה הספרדית. מדובר ברופאים, סופרים ומשוררים, מנהיגים ,מצביאים , שרי – אוצר וכד'.  במשך מאות שנים שום פעילות חשובה  לא התקיימה בממלכה ללא מעורבותם של היהודים. הם ניצלו היטב מצבים של חילופי-שלטון – כאשר המוסלמים כבשו את ספרד , במאה ה-8, ואח"כ, במהלך הכיבוש מחדש של השטחים בידי הנוצרים. תמיד נצלו הזדמנויות לתפישת עמדות כוח במנהל הכללי והכספי, שימשו כמתורגמנים, כנושאים ונותנים, כמנהלים ועוד.

אם בגירושים אחרים שהתקיימו בארצות אירופה היהודים גורשו בעקבות צורך מיידי של מלכים להשתלט על רכושם וכספם (גירוש אנגליה, גירוש צרפת) , הרי שבספרד הסיבה לגירוש היהודים היו המומרים והצורך שראו המלכים בפני עצמם, להרחיק את היהודים כדי לחזק את זיקתם של המומרים לנצרות.

כעת, 522 שנה אחרי הגירוש, לצאצאי היהודים המגורשים, ניתנת ע"י ממשלת ספרד הזכות לקבל חזרה את מה שמגיע להם היסטורית עפ"י חוק – אזרחות ספרדית. הוכחת הקשר היסטורי ליהדות ספרד אינה פשוטה וזאת מסיבות היסטוריות ומסיבות אובייקטיביות.

 

משרד עו"ד תותי-אשבל נרתם לטובת אזרחי ישראל שהינם צאצאי מגורשי ספרד כדי למצות את זכותם לקבלת אזרחות ספרדית ומעניק להם שירות וליווי מלא אל מול נציגות ספרד.

צרו קשר עוד היום והגשימו את החלום שלכם לדרכון ספרדי

 • בדוק זכאות לדרכון אירופאי ספרדי או פורטוגלי לך ולמשפחתך
  חייג עכשיו: 03-6228080
  או השאר פרטים ונחזור אליך:

  שם

  טלפון

  מייל

 • צל
 •  

 • צל

  © כל הזכויות שמורות לתותי-אשבל - משרד עו"ד להוצאת דרכון ספרדי / אקסטרה קידום ושיווק באינטרנט